Jak zadbać o bezpieczeństwo swojego samochodu?

Nietypowe parkingi na świecie – czy słyszałeś o ich istnieniu?
25 kwietnia 2018
Certyfikat Kompetencji Zawodowych w Transporcie Drogowym – egzamin i pytania egzaminacyjne w 2018 roku
24 maja 2018

Jak zadbać o bezpieczeństwo swojego samochodu?

Koszt zakupu samochodu to kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych. Samochód często ma nam służyć przez wiele lat, ale im lepsze jest auto, tym większe prawdopodobieństwo, że może zostać skradzione lub okradzione. Zobacz, jak zadbać o bezpieczeństwo swojego samochodu na parkingach, w czasie wakacji czy wtedy, gdy stoi w garażu.

Tylko w 2017 roku skradziono w Polsce aż 10 tysięcy samochodów. Te statystyki przerażają, a wielu sprawców nigdy nie zostanie ujętych. Jeżeli nie chcesz, żeby do tych statystyk dołączyło również Twoje auto – pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

1. Parkuj na strzeżonych parkingach

Jeżeli masz tylko taką możliwość, wybieraj strzeżone parkingi. Fizyczna ochrona i monitoring skutecznie odstraszają złodziejów samochodów i wyposażenia aut, a także motywują kierowców do rozważniejszej jazdy. Jeżeli kierowca wie, że konkretny parking przy lotnisku Wrocław lub każdy inny jest strzeżony, to będzie się starał parkować uważnie, by nie zarysować innych samochodów.

Część kierowców z oszczędności pozostawiania samochody na niestrzeżonych parkingach, co w wielu przypadkach kończy się bardzo źle – kradzieżą auta, jego zniszczeniem, kradzieżą radia albo nawigacji. Nie warto ryzykować, jeżeli do wyboru mamy bezpieczny parking. Lotnisko Wrocław, a także inne miejsca o zwiększonym ruchu mają w pobliżu bezpieczne parkingi, na których możesz bez obaw pozostawić swój samochód.

2. Zamykaj auto

Czasami w pospiechu zdarza nam się wyjść z samochodu bez jego zamknięcia. To grozi nie tylko utratą wyposażenia samochodu, ale też rzeczy, które w nim pozostawisz. Zanim oddalisz się od samochodu, upewnij się, że wszystkie drzwi są zamknięte. Niestety, jeśli „profesjonalni” złodzieje upatrzą sobie konkretny model samochodu, zamek nie będzie stanowił dla nich większej przeszkody, dlatego że otworzą do za pomocą specjalnego oprogramowania.

3. Nigdy nie pozostawiaj cennych sprzętów w samochodzie na widoku

Jeżeli zostawiasz w aucie laptopa, aparat lub jakikolwiek inny cenny sprzęt, spakuj go w torbę lub włóż do bagażnika. Cenne przedmioty widoczne w samochodzie mogą wręcz kusić złodziejów.

4. Zamontuj w samochodzie nadajnik GPS

Koszt zakupu nadajnika do samochodu to ok. 200-500 zł, więc nie jest to duży wydatek, a obecność takiego nadajnika znacznie podnosi prawdopodobieństwo odnalezienia samochodu, zanim zostanie on rozłożony na części albo zanim złodzieje przebiją w nim numery. Dzięki nadajnikowi GPS zawsze wiesz, gdzie w danym momencie jest Twoje auto – masz nad nim kontrolę nawet wtedy, kiedy je komuś pożyczysz. Wystarczy tylko zainstalować sobie w telefonie odpowiednią aplikację.

5. Kup ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie autocasco chroni właściciela samochodu od finansowych konsekwencji kradzieży auta lub kradzieży jego wyposażenia. Taka polisa to konieczność w przypadku osób, które parkują pod chmurką i w niebezpiecznych okolicach.

6. Nie wkładaj kluczyka od samochodu do tylnej kieszeni spodni

Złodzieje często czekają na potencjalne ofiary np. pod centrami handlowymi. Obserwują kierowcę i widząc, że ten wkłada klucz do kieszeni, podążają za nim, a następnie w niewyczuwalny sposób wyjmują kluczyk z kieszeni i odjeżdżają, jak gdyby nigdy nic.

7. Nie zostawiaj dokumentów od auta w widocznym miejscu

Złodziej uzbrojony w komplet dokumentów może dłużej unikać złapania przez patrol policji, a im więcej czasu minie od momentu kradzieży samochodu, tym trudniej jest go później znaleźć.

8. Kiedy stoisz na światłach, rygluj drzwi

Kradzieże torebek i bagażu mają miejsce bardzo często na światłach. Złodziej, który widzi damską torebkę na siedzeniu pasażera, po prostu podbiega do samochodu, kradnie torebkę i ucieka, a kierowca praktycznie nie ma możliwości go złapać, a czasami nawet nie zdąży zauważyć, jak wyglądał złodziej.

9. Wysiadając z auta, nie zostawiaj w nim kluczyków

Złodzieje często inscenizują na drogach różne dziwne sytuacje, by zmusić kierowców do tego, by wysiedli z auta. Jeżeli kierowca wyjdzie np. odsunąć z drogi złamany konar drzewa, złodziej może w tym czasie wsiąść do samochodu i odjechać. Jeżeli wychodzisz z samochodu, gaś silnik i zabieraj ze sobą kluczyki.

10. Nie parkuj auta w ustronnych miejscach

Najlepiej parkować w często uczęszczanych miejscach, gdzie Twój samochód jest jak najbardziej widoczny, w myśl zasady, że najciemniej pod latarnią. Jeżeli wyjeżdżasz na urlop albo w delegację i zostawiasz samochód w garażu na dłuższy czas, poproś znajomych lub zaprzyjaźnionego sąsiada, by doglądali domu, stwarzając wrażenie, jakby ktoś w nim przez cały czas przebywał.

11. Bądź ostrożny, jeżeli masz jeden z TYCH modeli samochodów

Niektóre samochody kradzione są zdecydowanie częściej niż inne. Dotyczy to głównie aut niemieckich i japońskich. Części zamienne do tych aut są drogie, dlatego też skradzione samochody stanowią najczęściej „dawców organów”. Z polskich ulic najczęściej giną Volkswageny, Hondy, Mazdy, Toyoty, Audi i BMW. Co ciekawe, najczęściej kradzionymi samochodami są te o wartości od 50 do 80 tysięcy złotych. Złodzieje częściej porywają się na samochody popularne niż na te z wyższej półki cenowej. Im droższy jest samochód, tym trudniej sprzedać jego części na czarnym rynku, a dodatkowo też złodziei odstrasza większa determinacja właścicieli do znalezienia samochodu.

Jeżeli wyjeżdżasz na wakacje albo wylatujesz w sprawach służbowych – zapraszamy na parking lotnisko Wrocław. Najtaniej i najbezpieczniej jest zaparkować samochód w miejscu, które jest strzeżone 24 h na dobę.