Podwyżki opłat za parkowanie w centrum Wrocławia? Nawet 9 zł za godzinę

mapa
Ferie 2018 – popularne kierunki lotów
18 grudnia 2017
Jak przygotować samochód na dłuższy postój pod chmurką w czasie zimy?
15 stycznia 2018

 

Ministerstwo Rozwoju chce zmian w ustawie o drogach publicznych. Jednym z głównych dążeń jest znaczne podniesienie opłat za parkowanie w centrum miast. Ma to ograniczyć ruch, ale czy kierowcy są gotowi na to, by płacić aż 9 zł za godzinę postoju?

 

Ministerstwo Rozwoju doszło do wniosku, że podwyżka opłat za parkowanie będzie sprzyjała funkcjonowaniu w mieście – ludzie zaczną rezygnować z jazdy własnymi samochodami i przerzucą się na komunikację publiczną oraz na rowery.

 

Do tej pory godzina parkowania w centrum dużego miasta kosztowała 3 zł. Proponowane zmiany w ustawie mają podnieść tę stawkę aż do 9 zł, co jest naprawdę drastyczną podwyżką.

 

Eksperci przyznają, że ceny za parkowanie w poszczególnych miastach powinny być różne, dlatego że różne są źródła zanieczyszczenia powietrza w poszczególnych miastach. Nie w każdym mieście za smog odpowiadają wyłącznie samochody.

 

Wysokość opłaty za parkowanie w ścisłych centrach miast ustalą samorządy i możliwa jest podwyżka do wysokości nawet trzykrotności obecnego limitu. Nie trudno to policzyć – trzykrotność obecnych 3 zł to aż 9 zł!  Dochody z parkowania będą zasilały budżety miast, a nie skarbu państwa, więc jest bardzo prawdopodobne, że jeżeli poprawka ta zostanie wprowadzona, samorządy zdecydują się na skorzystanie z możliwości uzyskania maksymalnych możliwych kwot. Ku oburzeniu kierowców oczywiście, bo z rozwiązania tego będą cieszyć się wyłącznie piesi, rowerzyści no i oczywiście same samorządy.

 

Jedno pozostanie nadal bez zmian – niskie opłaty za nasz parking przy lotnisku we Wrocławiu.