Jak przygotować samochód na dłuższy postój pod chmurką w czasie zimy?

Podwyżki opłat za parkowanie w centrum Wrocławia? Nawet 9 zł za godzinę
3 stycznia 2018
Samochody hybrydowe i elektryczne – przywileje i nowe plany w Norwegii do 2025 roku
29 stycznia 2018

Jak przygotować samochód na dłuższy postój pod chmurką w czasie zimy?

Twoje auto stoi „pod chmurką”? Zimą będzie narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne, więc sprawdź, jak je właściwie przygotować. Bez względu czy samochód stoi pod blokiem, czy na naszym parkingu przy lotnisku we Wrocławiu, warto o niego odpowiednio zadbać.

 

Czy mróz jest zagrożeniem dla samochodu?

 

Specjaliści przyznają, że jeżeli auto jest zadbane i na bieżąco serwisowane, to niskie temperatury nie powinny być dla niego problemem. Ważne tylko, by zabezpieczyć samochód, zanim zima da się w pełni we znaki. Mróz może być uciążliwością, kiedy wnętrze samochodu jest nieszczelne i zamarzają nam w środku szyby, ale na ogólny sam auta nie powinien mieć większego wpływu.

 

Woskowanie samochodu

 

Pierwszym krokiem powinno być nawoskowanie karoserii. Wosk tworzy powłokę, która zapobiega pęknięciom i zarysowaniom. Zimą, kiedy zmiatamy z samochodu śnieg, możemy porysować lakier, a zabezpieczony warstwą wosku nie ulegnie żadnym uszkodzeniom.

 

Zabezpieczenie podwozia

 

Szczególną uwagę trzeba zwrócić także na podwozie naszego samochodu oraz karoserię, jeżeli nie jest ocynkowana. Korozja to zimą całkiem normalna sprawa, szczególnie przez wzgląd na to, że podwozie ma nieustanny kontakt ze solą, którą posypywane są drogi. Najlepszym pomysłem jest zabezpieczenie podwozia specjalną powłoką, która jest elastyczna, ale jednocześnie zabezpiecza przed korozją i odbija kamienie.

 

Uzupełnianie płynów

 

Sprawdź, czy masz właściwy poziom płynu chłodzącego i opróżnij zbiornik płynu do spryskiwaczy z letniego płynu, zastępując go zimowym. Zamarznięty płyn chłodniczy może doprowadzić nawet do pęknięcia chłodnicy albo do problemów z blokiem i głowicą silnika. Koniecznie sprawdź temperaturę zamarzania płynu chłodniczego. Powinna wynosić -37 stopni Celsjusza.

 

Nakrywać samochód czy nie?

 

Klienci, odwiedzający nasz tani parking przy lotnisku Wrocław często pytają, czy w zimie warto nakrywać samochód plandeką? Obiegowa opinia głosi, że to najlepszy sposób ochrony samochodu, ale w rzeczywistości plandeka może narobić więcej szkód, niż pożytku. Wszystko przez to, że auto nie może pod nią wysychać, a w słoneczny dzień będzie zaparowane i rozgrzane pod plandeką, co sprzyja korozji.

 

Sprawdzenie akumulatora

 

Przed nastaniem mrozów warto sprawdzić stan akumulatora. Okazuje się bowiem, że nawet w pełni sprawny akumulator podczas mrozów traci na sprawności, a im niższa jest temperatura, niż niższa będzie ta sprawność. Jeżeli ładowanie jest mniejsze niż minimalne, akumulator należy wymienić. Gdy napięcie na zaciskach akumulatora jest niższe 13,7 V lub wyższe niż 14,5 V to winę za taki stan rzeczy ponosi alternator.