Samochody hybrydowe i elektryczne – przywileje i nowe plany w Norwegii do 2025 roku

Jak przygotować samochód na dłuższy postój pod chmurką w czasie zimy?
15 stycznia 2018
Zasady i savoir-vivre w samolocie – wszystko, o czym musisz wiedzieć
16 lutego 2018

Samochody hybrydowe i elektryczne – przywileje i nowe plany w Norwegii do 2025 roku

Rewolucja związana z samochodami elektrycznymi trwa w najlepsze. Coraz więcej krajów zakłada plany „wymiany” tradycyjnych aut na te z napędem hybrydowym lub elektrycznym. Jednym z krajów przodujących w tych technologiach jest Norwegia. Zobacz, najnowsze doniesienia na blogu naszego parkingu przy lotnisku Wrocław.

 

W Norwegii od kilku lat obowiązują ulgi na zakup samochodów elektrycznych. Ostatnimi uchwałami ulgi te zostały przedłużone o 4 lata i postępowi Norwegowie będą się mogli dalej cieszyć przywilejami. 14 stycznia 2018 roku wydano deklarację rządową, która zapewnia o wsparciu infrastruktury do transportu elektrycznego.

 

Samochody spalinowe w Norwegii tylko do 2025 roku

 

Norwegia chce skończyć w 2025 roku sprzedaż samochodów spalinowych. Już dzisiaj ponad 57% nowych samochodów sprzedawanych w Norwegii to auta z napędem elektrycznym lub hybrydowym. Norwegowie z roku na rok coraz częściej rezygnują ze spalinowych aut, a wszystko przez liczne ulgi, które gwarantuje rząd.

 

W Norwegii samochody elektryczne mogą parkować za darmo tam, gdzie „spalinówki” muszą płacić. W 2000 roku norweskie firmy, które zdecydowały się na zakup samochodu elektrycznego, mogły skorzystać z podatku mniejszego aż o 50%, natomiast już rok później nabywcy nowych aut elektrycznych zostali zwolnieni z podatku VAT, który wynosi aż 25%. Od 2015 roku VAT-u nie trzeba płacić także w przypadku leasingu. Od 2005 auta elektryczne mogą się też poruszać po pasach dla autobusów, a od 2009 właściciele aut elektrycznych mają dostęp do darmowych promów. Mało tego, w Norwegii samochody elektryczne są dużo tańsze niż w innych krajach, co stanowi dla kupujących kolejną zachętę. Norwegowie przyznają, że kupują auta elektryczne z oszczędności.

 

Przedłużenie ulg z pewnością pozwoli Norwegii na realizację swojego śmiałego planu i wtedy kraj ten stanie się pierwszym na świecie, który całkowicie zrezygnował ze sprzedaży samochodów z tradycyjnym napędem.

 

Chcesz być na bieżąco z podobnymi newsami? Subskrybuj bloga taniego parkingu przy lotnisku Wrocław i nie przegap niczego, co ważne.