Zasady bezpiecznego parkowania – wszystko, co musisz wiedzieć

Jak chronimy Twój samochód na parkingu przy lotnisku we Wrocławiu?
23 lutego 2018
Nietypowe parkingi na świecie – czy słyszałeś o ich istnieniu?
25 kwietnia 2018

Zasady bezpiecznego parkowania – wszystko, co musisz wiedzieć

zasady parkowania na parkingach

Bezpieczne parkowanie służy zarówno Tobie, jak i Twojemu pojazdowi. Tobie gwarantuje zdrowie, a jemu mniejsze prawdopodobieństwo zniszczenia. Zobacz, jak poprawnie parkować. Dla Klientów odwiedzających nasz parking lotnisko Wrocław przygotowaliśmy skróconą instrukcję najważniejszych zasad, które należy respektować.

Umiejętność parkowania kierowca powinien opanować już na kursie prawa jazdy, ale często zdarza się tak, że weryfikuje to dopiero życie i późniejsza jazda. Warto ćwiczyć swoje umiejętności już od samego początku, bo wtedy zyskasz pewność, że zaparkujesz dobrze.

1. Nie skupiaj się jedynie na szukaniu wolnego miejsca parkingowego

Często kierowca, który szuka dla siebie miejsca na parkingu, tak bardzo koncentruje się na znalezieniu dogodnej lokalizacji, że nie zwraca na ruch, jaki toczy się obok niego naturalnym rytmem. W takim przypadku bardzo łatwo o stłuczkę, bo nie zauważysz samochodu, który wyjeżdża zza zakrętu albo nie spostrzeżesz, że zajeżdżasz komuś drogę. Zachowaj złoty środek między obserwowaniem miejsc parkingowych a obserwowaniem drogi. Obejmuj wzrokiem cały parking. Lotnisko Wrocław jest miejscem bardzo zatłoczonym, ludzie spieszą się na samoloty i przez nieuwagę często narażają się na duże szkody. Możesz tego uniknąć tylko wtedy, kiedy podzielisz uwagę na wszystko, co ważne.

2. Przed wykonaniem manewru upewnij się, że będzie bezpieczny

Kiedy jesteśmy na parkingu sami, parkowanie przychodzi nam łatwiej niż wtedy, gdy parking jest zatłoczony. Kiedy inne samochody czekają na wjazd, wielu kierowców czuje presję i decyduje się na szybkie wykonanie manewrów parkowania bez upewnienia, czy wzięli pod uwagę kąt ustawienia swojego samochodu oraz innych aut. To może się skończyć zadrapaniem auta albo urwaniem lusterka. Nie spiesz się. Zanim zaczniesz parkować, upewnij się, że ten manewr nie spowoduje stłuczki.

3. Włączaj kierunkowskazy

Nigdy nie zapominaj o włączaniu kierunkowskazów. Mimo że parking nie jest publiczną drogą, to na nim również panuje ruch, a inni kierowcy nie wiedzą przecież, co chcesz zrobić. Włączając kierunkowskazy, możesz uniknąć niebezpieczeństwa i dać dobry przykład innym. Gdyby każdy włączał „kierunki”, jazda byłaby płynniejsza i mniej stresująca.

4. Zachowuj bezpieczny odstęp między innymi pojazdami

Nie podjeżdżaj bardzo blisko innego samochodu, bo możesz utrudnić innym wyjazd. Kierowcy, którzy parkują zbyt blisko innych samochodów, często mają otarte karoserie, dlatego że inni kierowcy po prostu nie zdołali bezpiecznie wyjechać z takiej „pułapki”. Odstępy zachowaj zarówno za samochodem przed Tobą, jak i przy parkowaniu obok innego pojazdu – między całkowicie otwartymi drzwiami Twojego samochodu a innym samochodem powinno pozostać przynajmniej kilka centymetrów wolnego miejsca.

5. Zajmuj kolejne miejsca na parkingu

Nie parkuj na środku przestrzeni przeznaczonej do parkowania. Staraj się zajmować miejsca po kolei, by nie utrudniać wjazdu innym kierowcom. Jeżeli na parkingu obok siebie znajdują się 3 wolne miejsca, wjedź w pierwsze od swojej strony lub w ostatnie, nie w środkowe.

6. Przy parkowaniu na wzniesieniach zaciągaj hamulec ręczny

Nigdy nie zapominaj o zaciąganiu ręcznego hamulca. Szczególnie dbaj o to w sytuacji, kiedy parkujesz na wzniesieniu. Nawet niewielka górka może spowodować stoczenie się Twojego pojazdu na inny i doprowadzić do uszkodzenia obu albo nawet zagrozić zdrowiu bądź życiu ludzi, którzy znajdują się na parkingu. Zimą, kiedy na skutek mrozu istnieje niebezpieczeństwo zamarznięcia linki hamulca, możesz parkować na biegu. Wielu kierowców wybiera parkowanie na biegu zamiast zaciągania hamulca ręcznego. Jedna i druga metoda jest skuteczna – niebezpieczne jest jedynie pozostawianie samochodu „na luzie”.

7. Pamiętaj, gdzie nie należy parkować

Nigdy nie parkuj tuż przed przejściem dla pieszych – nie możesz parkować bliżej niż 10 metrów przed lub za przejściem dla pieszych (na drodze dwukierunkowej). Nie parkuj też na miejscu dla inwalidów, w miejscach, gdzie zabraniają tego znaki drogowe, w bramach i wjazdach oraz miejscach do tego nieprzeznaczonych. Może się to wydawać banalne, ale wielu kierowców nieustannie popełnia te błędy.

Powyższe zasady stosuj zarówno, gdy wjeżdżasz na nasz parking przy lotnisku Wrocław, jak i w codziennym ruchu drogowym.