Zasady i savoir-vivre w samolocie – wszystko, o czym musisz wiedzieć

Samochody hybrydowe i elektryczne – przywileje i nowe plany w Norwegii do 2025 roku
29 stycznia 2018
Jak chronimy Twój samochód na parkingu przy lotnisku we Wrocławiu?
23 lutego 2018

Zasady i savoir-vivre w samolocie – wszystko, o czym musisz wiedzieć

Na pokładzie samolotu pasażerskiego obowiązują pewne określone zasady. Stworzono je w celu zagwarantowania bezpieczeństwa oraz komfortu lotu dla wszystkich pasażerów. Dla klientów naszego parkingu przy lotnisku we Wrocławiu przygotowaliśmy listę ważnych zasad, które obowiązują w czasie podróży lotniczych.

 

Zasady obowiązujące w samolocie

 

1. Wysłuchaj instrukcji

 

Przed każdym lotem obsługa samolotu przekazuje informacje dotyczące postępowania w sytuacji zagrożenia. Stewardessy informują każdorazowo o umiejscowieniu wyjść awaryjnych oraz sposobie zakładania maski tlenowej. Jeżeli lecisz samolotem po raz pierwszy, nie bagatelizuj tych informacji.

 

2. W samolocie nie można korzystać z telefonu komórkowego

 

Działający telefon komórkowy mógłby zakłócić pracę komputerów pokładowych, a tym samym spowodować zagrożenie, dlatego na pokładzie każdego samolotu obowiązuje bezwzględny zakaz korzystania z „komórek”. Czasami zdarza się także, że w samolocie nie można korzystać z innych urządzeń, np. z odtwarzaczy MP3 czy laptopów, ale te kwestie regulowane są już przez konkretne linie lotnicze i wchodzą w skład regulaminu portu, z którego samolot startuje.

 

3. Przed startem i lądowaniem należy zapiąć pasy

 

Zapięcie pasów przed startem samolotu jest konieczne, dlatego że zwiększa to znacząco bezpieczeństwo podczas startu. Później, kiedy samolot jest już w powietrzu, można odpiąć pasy, ale należy je ponownie zapiąć przed lądowaniem, o czym informuje każdorazowo obsługa samolotu.

 

4. W samolocie nie można palić papierosów

 

Bez względu na rodzaj lotu, czy przemieszczasz się tylko między miastami, czy między kontynentami, nigdy nie możesz palić papierosów na pokładzie samolotu. W żadnym samolocie nie ma stref, w których można palić. Pasażera, który zapali papierosa w samolocie, czekają dotkliwe konsekwencje – zatrzymanie przez obsługę lotniska lub policję oraz wysoki mandat.

 

5. Bagaż podręczny trzymaj w wyznaczonym schowku

 

Miejscem na Twój bagaż podręczny w samolocie jest specjalny schowek. Rzeczy nigdy nie powinny leżeć luzem na podłodze samolotu, dlatego że mogłoby to stwarzać zagrożenie.

 

6. Podróżowanie z dziećmi

 

Większość linii lotniczych zakłada, że na pokład samolotu może się dostać wyłącznie dziecko, które ma przynajmniej jeden tydzień. Podróżując z dzieckiem, które nie ukończyło 6 miesiąca życia, masz obowiązek trzymać je przez cały czas rejsu na kolanach i dodatkowo przypięte pasami. Jeżeli maluch nie ukończył 3 roku życia, to może podróżować w foteliku samochodowym, jednakże dany model fotelika musi być wtedy zaakceptowany przez konkretną linię lotniczą.

 

7. Podróżowanie ze zwierzętami

 

Tylko część linii lotniczych godzi się na to, by pasażerowie podróżowali ze zwierzętami. Jeżeli linia pozwala na takie loty, to ma zawsze swój wewnętrzny regulamin określający zasady takich lotów. W większości przypadków zwierzęta w czasie podróży powinny się znajdować w specjalnych klatkach. Jeżeli chcesz zabrać zwierzę na pokład, to musi mieć ono aktualną książeczkę szczepień, zaświadczenie od weterynarza oraz dokumenty tranzytowe i wjazdowe wymagane przez dane państwo. Wyjątkiem w czasie lotów jest przewożenie psa przewodnika dla osób niewidomych. Psy takie w czasie rejsu nie muszą przebywać w klatkach.

 

Savoir vivre w samolocie

 

Odgórne zasady podczas lotów to jedno, ale jest też zestaw zasad często niepisanych, ale koniecznych do tego, by podróż przebiegała przyjemnie dla pasażerów i obsługi. Oto niektóre z zasad, o których koniecznie musisz pamiętać:

1. Personel samolotu nie jest służbą i nigdy nie można go tak traktować. Należy bezwzględnie wykonywać polecenia personelu, nawet jeżeli się z nimi nie zgadzasz. Personel doskonale wie, co należy zrobić w danej sytuacji a wszelkie nakazy i wskazówki służą bezpieczeństwu wszystkich osób zgromadzonych na pokładzie.

2. Staraj się nie uprzykrzać życia innym pasażerom – nie zagaduj ich, kiedy chcą odpocząć, a zanim rozłożysz swój fotel, spytaj o to pasażera za sobą. Chodzi o to, by Twoje zachowanie nie oddziaływało na innych pasażerów negatywnie.

3. Nie blokuj przejścia między fotelami. Czasami pasażerowie ucinają sobie pogawędki z innymi pasażerami dosłownie w przejściu, tamując tym ruch i przeszkadzając innym osobom, a także obsłudze samolotu.

4. Ostrożnie dozuj alkohol na pokładzie samolotu. Jeden drink za dużo i możesz przestać kontrolować swoje zachowanie albo fizjologię. Pamiętaj, że w samolocie nie jesteś sam. Inni pasażerowie chcą odbyć podróż w komforcie i spokoju, bo za to przecież płacą.

5. Nie wnoś na pokład jedzenia lub picia o bardzo charakterystycznym zapachu. Uwierz, że osoby siedzące obok niekoniecznie chcą wąchać Twojego popisowego śledzia w śmietanie albo wino domowej roboty.

6. Jeżeli chcesz przewinąć dziecko, wyjdź do toalety. Nie rób tego w przedziale pasażerskim, dlatego że mogłoby to być niekomfortowe dla innych pasażerów.

7. Staraj się zachowywać w miarę cicho – nie należy krzyczeć, przeklinać lub śmiać się na cały głos, bo to po prostu przeszkadza. Część pasażerów chce podczas rejsu odpocząć, a nawet spać a takie zachowanie to uniemożliwia i dodatkowo też jest bardzo denerwujące.

Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem parkowania na parkingu przy lotnisku Wrocław.